Musical Męki Pańskiej

Napisano 22 marca 2010

Na przestrzeni wieków odbyło się już wiele prób scenicznego ujęcia ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa. Każda z nich, oparta przede wszystkim o przekaz czterech Ewangelii, ukazywała te same wydarzenia zbawcze, w różnym ujęciu.  Cel jednak zawsze pozostawał niezmienny – unaocznić ewangelię śmierci i zmartwychwstania Mistrza z Nazaretu oraz wprowadzić widza w klimat towarzyszący tym niezwykłym dziejom naszego odkupienia.

Musical Męki Pańskiej pt. „Niech popłyną łzy…” wystawiony 7, 14 i 21 marca 2010 r. w kościele OO. Franciszkanów w Radziejowie starał się uczynić to samo. Akcentując kontekst, w jakim dokonywał się proces, męka i śmierć Chrystusa, próbował dać odpowiedź na szereg pytań, jakie nasuwają się nam podczas rozważania tych wydarzeń.

Radziejowski musical zawiera w sobie tradycyjny przekaz ewangeliczny ubogacony piękną muzyką, skomponowaną przez p. Agnieszkę Brzozowską i p. Dariusza Jaskrowskiego, wsparty bogactwem świateł i pełną rozmachu scenografią. Spektaklowi towarzyszył nastrój modlitewny. Chodziło bowiem o to, aby widzowie mieli nie tylko wrażenie spotkania z teatrem, lecz także przeżyli mękę i śmierć Chrystusa, jako doświadczenie zbawcze dotykające ich w sposób bezpośredni. Taki cel przyświecał autorowi tekstu, o. Mariuszowi Kapczyńskiemu oraz reżyserowi – p. Sławomirowi Tomalakowi.

Potężne reflektory oraz profesjonalne nagłośnienie wzmacniały siłę przekazu musicalowego Misterium, którego atmosferę oddaje również profesjonalny zapis całego widowiska na płycie DVD. Płytę zaś można nabyć w klasztorze OO. Franciszkanów w Radziejowie.

Musical Męki Pańskiej pt. „Niech popłyną łzy…” , którego premiera, odbyła się 7 marca 2010 r. o godz. 19.30, cieszył się ogromnym zainteresowaniem ludzi nie tylko z Radziejowa, ale i okolic. W życiu parafii było to wydarzenie bez precedensu. Dziękować trzeba Bogu, młodzieży z Zespołu Szkół Rolniczych w Przemystce, chórowi „Largo” oraz grupie ludzi pracujących na zapleczu teatru za to, że ofiarowali swoje umiejętności, czas i serce tej formie ewangelizacji jaką jest teatr.

Musical Męki Pańskiej jest już trzecim spektaklem wystawionym w kościele OO. Franciszkanów przez młodzież szkoły w Przemystce i można powiedzieć, że wpisał się w pejzaż życia kulturalnego i duchowego Radziejowa.

Na koniec spektaklu słowa podziękowań i pochwały pod adresem autorów musicalu, a przede wszystkim pod adresem młodych i zdolnych aktorów wypowiedział o. Prowincjał Mirosław Bartos, który na tę okazję przyjechał aż z Warszawy. Misterium wykonane przez młodzież na pewno wyryje swe piętno na kształtowanie ich postaw, otworzy szeroko oczy na właściwe i nieprzemijające wartości człowieka i życia, sposób patrzenia na piękno, kulturę i sztukę, a także na drugiego człowieka.

 

Obsada:

Jezus – Grzegorz Zawidzki

Maryja – Agnieszka Brzozowska

Szymon Piotr – Mateusz Adamski

Szymon/żołnierz – Łukasz Sandecki

Jan – Kamil Kozłowski

Jakub I/Jan – Bartosz Piasecki

Mateusz – Artur Paliwoda

Jakub II/ Kajfasz – Krzysztof Woźniak

Filip/ Żołnierz – Karol Wujka

Tomasz/ Żołnierz – Arkadiusz Szydłowski

Andrzej/ Cyrenejczyk – Władysław Gralewski

Bartłomiej / Longinus – Karol Palak

Judasz – Adrian Serocki

Tadeusz/Kapłan – Sebastian Kwiatkowski

Annasz/ Nikodem – Krzysztof Jentczak

Piłat – Kamil Malec

Żołnierz I – Robert Sandecki

Żołnierz II – Tomasz Rutkowski

Żołnierz III – Marcin Radzimski

Żołnierz IV – Paweł Kamiński

Żołnierz V – Przemysław Słomczewski

Weronika – Martyna Oksiak

Niewiasta I – Andżelika Wasielewaska

Niewiasta II – Marianna Becińska

Niewiasta III – Natalia Kłosińska

Niewiasta IV- Anna Frieske

Niewiasta V – Andżelika Głowacka

 

Chór – Largo Dyrygent Ala Czaplewska

 

Reżyseria

Sławomir Tomalak

 

Scenariusz

O. Mariusz Kapczyński

Sławomir Tomalak

 

Muzyka

Agnieszka Brzozowska

Dariusz Jaskrowski

 

Dekoracja

Br. Sylwester Malinowski

 

Organizacja i opieka artystyczna

O. Mariusz Kapczyński

 

Foto – O. Stanisław Siergiej

 

MAPA strony