Jadłodajnia

 

            Synu, nie odwracaj wsparcia ubogiemu, nie bądź nieczuły na wzrok potrzebujących. (…)Nie odrzucaj błagania ubogiego, nie odwracaj wzroku od potrzebujących. (…) Kto czyni miłosierdzie względem ubogich, daje pożyczkę Panu, który zapłaci mu za jego dobry uczynek. (…) Wspomagaj ubogiego według jego potrzeb, nie odsyłaj go z pustymi rękami. Takie słowa czytamy w Biblii w Księdze Syracha.

Nasz Ojciec św Franciszek z Asyżu  chciał być podobny do wszystkich ubogich, kochał biednych i nigdy nie przeszedł obok żadnego z nich obojętnie. Sprawiało mu wielką przykrość słyszeć, jak ubliżano jakiemu ubogiemu, albo słyszeć miotane przez kogoś złorzeczenia na jakieś ze stworzeń. Stąd to zdarzyło się, że pewien brat ubliżył ubogiemu, co prosił o jałmużnę, mówiąc: „Bacz, byś przypadkiem nie stał się bogatym i nie udawał ubóstwa.” Słysząc to, ojciec ubogich święty Franciszek ciężko zabolał. Twardo złajał brata, który to powiedział, oraz nakazał mu, aby się obnażył wobec tego ubogiego, ucałował mu stopy i prosił o przebaczenie. Mawiał bowiem: „Kto złorzeczy ubogiemu, ten ubliża Chrystusowi, ubogi bowiem nosi szlachetne znamię Tego, który stał się ubogim dla nas na tym świecie.”

Idąc za przykładem naszego Ojca, św. Franciszka przy naszej parafii, z inicjatywy O. Stanisława Siergieja, od 2000 r. istnieje jadłodajnia dla najuboższych z naszej parafii, im. św Rafała Chylińskiego. Dziennie jest wydawane ok 75 posiłków wraz ze świeżym pieczywem. Jadłodajnie obsługują Siostry z Trzeciego Zakonu Franciszkańskiego Pani Celina i Pani Marysia.

Zawsze 24 grudnia organizujemy dla nich wigilię: ciepły posiłek, wigilijne smakołyki, dzielenie się opłatkiem i świąteczna atmosfera – tego w Boże Narodzenie nie powinno zabraknąć nikomu. Jadłodajnia utrzymuję się wyłącznie się z dochodów w Myjni samochodowej jak również z ofiar naszych parafin i sympatyków Klasztoru. Wszystkim darczyńcom, a także tym, którzy wspierają nas swoją modlitwą, składamy serdeczne Bóg zapłać.

 

MODLITWA

        Ty, który nosiłeś w swoim sercu wszystkie zmienności współczesnych tobie ludzi, swoim sercem tak bliski Sercu Zbawiciela, wspomóż nas, byśmy mogli objąć losy dzisiejszej ludzkości, trudne problemy społeczne, ekonomiczne, polityczne, kulturowe, problemy współczesnej cywilizacji, wszystkie cierpienia dzisiejszego człowieka, jego wątpliwości, sprzeczności, rozbicie; jego dążenia, kompleksy, niepokoje…

Jan Paweł II – Papież

MAPA strony