Franciszkański Zakon Świeckich

 

Franciszkański Zakon Świeckich w Radziejowie powstał około 1937 r. Posiada akt reerekcyjny z dnia 17.12.2003r. Dziś wspólnota liczy 14 osób. Są to osoby w różnym wieku, jednak bardzo czynne modlitewnie – służąc jednocześnie pomocą w życiu kościoła. Pomagają w sprzątaniu kościoła, dbają o czystość ołtarzy ozdabiając je kwiatami.

To zaangażowanie wypływa z tego, że swego czasu  gdy żył św Franciszek sam własnymi rękami obudowywał i upiększał kościoły w okolicy Asyżu a przede wszystkim Jego umiłowany kościół Matki Bożej w Anielskiej.

Teraz to samo czynią franciszkanie świeccy. Oprócz tych „obowiązków” – odwiedzamy chorych, pomagamy przy wydawaniu posiłków w naszej jadalni przyklasztornej im Bł Rafała Chylińskiego, obsługujemy w każdym roku pątników zdążających na Jasną Górę, dbamy o czystość i porządek na terenie kościoła i przy figurkach na terenie naszej parafii itp.

Pogłębiając naszą wiarę bierzemy udział w pielgrzymkach organizowanych przez naszą parafię, Włochy, Ziemia Święta oraz sanktuariach w Polsce. Ponadto uczestniczymy w rekolekcjach organizowanych przez Radę regionu Łódzkiego do którego należymy. W tym roku na w/w rekolekcjach były 4 osoby. Przez udział w pielgrzymkach i rekolekcjach pogłębiamy naszą więź z Bogiem i z człowiekiem, której uczył nas święty Franciszek i prosi, aby nie ustawać w czynieniu dobra. Nadto w każdy pierwszy czwartek i piątek każdego miesiąca adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie, codziennie również o godz w kościele odmawiamy różaniec. Takich przykładów łączności z Bogiem jest więcej i trudno jest wypisać wszystkie.

FZŚ ma również Patronkę Bł. Anielę Salawę, której relikwie były w naszej parafii oraz gościły w domach franciszkanów świeckich.

Pomimo takich wzorów liczba franciszkanów świeckich zmniejsza się dlatego zachęcamy wszystkich, którzy chcą wzmocnić więź z Bogiem w duch franciszkańskim, aby wstąpili do naszej wspólnoty.

Zainteresowanych pragnę poinformować, że spotykamy się w trzecią niedzielą każdego miesiąca po Mszy św. wieczornej w salce klasztornej. Opiekunem duchowym wspólnoty jest o. Mariusz Kapczyński, gwardian i proboszcz parafii.

Aktualna lista członków Franciszkańskiego Zakonu Świeckich:

 1. Marianna Pilak – Brachman
 2. Wanda Strzałkowska
 3. Stanisława Pacholska
 4. Wiesława Zwolińska
 5. Maria Pietrzak
 6. Krystyna Kowalska
 7. Daniela Ludwicka
 8. Cecylia Ulewicz
 9. Maria Piotrowska
 10. Mirosława Baryza
 11. Irena Miętkiewicz
 12. Irena Grabowska
 13. Tadeusz Grabowski
 14. Władysław Janowski

 

MAPA strony