Akatyst

Napisano 8 grudnia 2012

8 grudnia to wielka uroczystość dla całego kościoła ale również dla naszej prowincji, ponieważ tego dnia obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia. Z tej to okazji co rok w naszym kościele na cześć Niepokalanej śpiewany jest Akatyst, który wykonuje parafialny chór „Largo”.

Samo słowo Akatyst ma dwa znaczenia: – w szerokim znaczeniu oznacza nabożeństwo które składa się z pieśni pochwalnych, modlitw ku czci Chrystusa, Najświętszej Maryi Panny i świętych, odmawianych lub śpiewanych na stojąco. – w znaczeniu węższym hymn ku czci Najświętszej Maryi Panny śpiewany stojąco.

Akatyst ku czci Bogurodzicy najprawdopodobniej pochodzi z V-VI, autorstwo tego pięknego hymnu stanowi do dzisiaj kwestię sporną jednakże znawcy poezji bizantyjskiej opowiadają się za autorstwem Romana Pieśniarza.

Głównym tematem Akatystu jest udział Matki Boskiej w ziemskim życiu Chrystusa i w Jego kościele. W hymnie przeplatają się teksty odnoszące się do Matki Bożej i Jezusa. Pierwsza połowa Akatystu dotyczy narodzenia Chrystusa oraz zdarzeń z nim związanych i je poprzedzających. Drugiej połowie rozważa się nadprzyrodzone skutki przyjścia Chrystusa na ziemię.

Sam Akatyst składa się z 24 zwrotek zaczynających się od kolejnych liter alfabetu. Każda strofa zaczyna się od zapowiedzi wydarzenia lub tematu, który kieruje naszą myśl do wnętrza tajemnicy. Pozdrowienia, wezwania litanijne, rozpoczynają się od słowa „chaire” (gr. witaj, bądź pozdrowiona, raduj się) Hymn ten jako oficjum wotywne na cześć Bogurodzicy do dziś jest uroczyście celebrowany. Najczęściej śpiewa się do przed ikoną Bogurodzicy.


 
Posłuchaj:
(Google Chrome, Safari, Internet Explorer 9/10)
 
Akatyst.mp3     

MAPA strony