Wyroby włókiennicze z radziejowskiej krypty

Napisano 11 lutego 2023

Podczas prac renowacyjnych prowadzonych w jednej z krypt Kościoła pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Radziejowie, w 2021 roku, natrafiono na liczne fragmenty wyrobów włókienniczych. W Pracowni Datowania i Konserwacji Zabytków, Instytutu Archeologii Uniwersytetu Łódzkiego, dr Magdalena Majorek prowadzi prace mające na celu ich zabezpieczenie przed dalszą destrukcją. Działania pod nazwą „Zabezpieczenie zabytków odkrytych w podziemiach klasztoru służące zachowaniu dziedzictwa lokalnego” są realizowane w ramach Projektu Grantowego LGD realizowanego ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2022.

Odnalezione w krypcie wyroby włókiennicze zachowały się we fragmentach. Na początku podjętych prac konserwatorskich wydawało się, że niemożliwe będzie określenie formy i funkcji tych tekstylnych reliktów. Zabezpieczane fragmenty tkanin, dzianin, koronek – w większości były bardzo silnie zabrudzone, porozdzierane i pozagniatane. W wyniku złożonych procesów destrukcyjnych (także podepozycyjnych) tkaniny łamały się przy dotknięciu. Z tego względu niemożliwe było wyprostowanie ich przed wykonaniem zabiegów konserwatorskich. Tkaniny zatraciły także częściowo swoją pierwotną barwę m.in. w wyniku rozkładu barwników.

Po przeprowadzeniu zabiegów konserwatorskich możliwe jednak stało się wyodrębnienie fragmentów tkanin odzieżowych (pochodzących z ubiorów – tkanych i dzianych), tkanin obiciowych (obicia trumienne) i dodatków pasmanteryjnych (tasiemek, wstążek). Wśród tkanin wykorzystywanych na ubiory, w materiale radziejowskim dominują jedwabie – w tym atłasy, adamaszki. Tkaniny obiciowe to prawdopodobnie egzemplarze wykonane w splocie płóciennym (gładkie) i aksamity. Fragmenty należące do grupy tkanin odzieżowych cechuje występowanie charakterystycznych dla wykrojów krawieckich cięć i kształtów, śladów po szwach. W wyjątkowo dobrym stanie zachowały się jedwabne, dziane pończochy.

Zapraszamy do zapoznania się z kilkoma fotografiami pokazującymi jak dane przedmioty wyglądały przed i po wykonaniu zabiegów zabezpieczających. Będziemy prezentować wyniki prac na bieżąco.

MAPA strony