Lednica

Napisano 3 czerwca 2012

W sobotę 2 czerwca – tradycyjnie spotykała się na Lednicy młodzież na swym XI Ogólnopolskim Apelu Tysiąclecia. Tegoroczne spotkanie miało bardzo wymowny temat: „Miłość Cię znajdzie”.

Jak co roku na Pola Lednickie wybrała się również grupa młodzieży z Radziejowa. Jako jedna z uczestniczek spotkania pragnę podzielić się swoimi przeżyciami. Przede wszystkim chcę zapewnić, że jest to spotkanie adresowane do wszystkich. Każdy uczestnik czuje, że znalazł się we właściwym miejscu. Głęboko wierzący i wątpiący, świadomi i pewnie kroczący przez życie, jak również zagubieni i zbłąkani, poukładani i niepoukładani wewnętrznie, a także wszyscy poszukujący prawdy o siebie.

Miejscem zlotu są Pola Lednickie nad jeziorem Lednica niedaleko trasy z Poznania do Gniezna. Wybrano je ponieważ, według części przekazów historycznych, na wyspie na jeziorze Lednickim miał miejsce chrzest Polski. Spotkania odbywają się regularnie od 1997 roku; początkowo w wigilię święta Zesłania Ducha Świętego, a od 2005 roku w pierwszą sobotę czerwca, co jest związane zarówno z dniem śmierci papieża Jana Pawła II, jak i tzw. Obietnicą fatimską. Pomysłodawcą spotkań jest dominikanin ojciec Jan Góra.

Uczestnicy od rana zbierają się na Polach. Przed rozpoczęciem uroczystości istnieje możliwość przystąpienia do spowiedzi. Odbywają się próby tańca i śpiewów. Jednak taniec i śpiew to nie wszystko, koronne miejsce zajmuje oczywiście wspólna Eucharystia. Podczas Mszy Św. odprawianej wieczorem transmitowane lub odczytywane jest przesłanie Papieża.

Najbardziej wzruszającym i oczekiwanym momentem jest przejście przez bramę- rybę- ICHTIS- jeden z symboli chrześcijaństwa. Głównym punktem spotkań lednickich jest właśnie wybór Chrystusa.

Z własnego doświadczenia wiem, że wspaniałej atmosfery i dobrych humorów uczestników nic nie jest w stanie popsuć. Nie przeszkadzają ani upały, ani deszcze, ani chłód. W tym miejscu nie istnieje niezadowolenie. Całość najlepiej charakteryzuje kilka prostych słów, które oddają główną istotę spotkań– bliskość Boga, modlitwa, muzyka, wspólnota, młodość, radość, rozmowa i serdeczność.

Warto doświadczyć tego osobiście dlatego ośmielę się już dziś zaprosić wszystkich na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

Zapraszam serdecznie!

                                                                                                          Patrycja Gorzycka

MAPA strony