Maxfestiwal

Napisano 20 września 2011

Miejsce na ziemi, gdzie zatrzymuje się czas.

 

         Max Festiwal. Co tak niezwykłego kryje się pod tą nazwą? Dlaczego już po raz trzeci do Niepokalanowa przybyły steki młodych ludzi z całej Polski, a także młodzież z Białorusi?

Max Festiwal to rekolekcyjne spotkanie młodych ludzi (zarówno tych młodych ciałem, jak i tych młodych duchem), które zostało zorganizowane w dniach 22 – 26 sierpnia przez Franciszkanów z Niepokalanowa.

Pragnę się z Państwem podzielić moimi osobistymi doświadczeniami i refleksjami wiążącymi się z obecnością na Festiwalu.

Przede wszystkim chcę zapewnić, że jest to spotkanie adresowane do wszystkich bez najmniejszego wyjątku. Każdy, kto tu przyjeżdża czuje, że znalazł się we właściwym miejscu. Głęboko wierzący i wątpiący, świadomi i pewnie kroczący przez życie, jak również zagubieni i zbłąkani, poukładani i niepoukładani wewnętrznie, a także wszyscy poszukujący prawdy o siebie czy pragnący znaleźć odpowiedź na nurtujące ich trudne pytania.

Podczas tych pięciu dni zatrzymuje się czas, przestaje istnieć codzienna rzeczywistość. Daleki staje się również zgiełk, hałas, ciągły pośpiech i chaos.

To idealne miejsce i okoliczność na refleksję i wyciszenie, gdyż właśnie w ciszy należy szukać Najważniejszego – Boga. W tym celu została stworzona specjalna Kaplica Adoracji, w której przez całą dobę, każdego dnia pobytu Bóg czeka na nas, byśmy pozwolili Mu wreszcie przemówić i wsłuchali się w Jego głos. Pobyt w tej Kaplicy to niezapomniane przeżycie zmieniające ludzkie serca. Właśnie tutaj można doświadczyć niezwykłej bliskości Stwórcy, Jego obecności w naszym życiu, a także odnaleźć odpowiedzi, których bezskutecznie szukaliśmy latami.  Podjęte w tym miejscu decyzje i postanowienia owocują w życiu na długo po opuszczeniu Niepokalanowa. Pomagają pokonywać wszystkie pułapki codzienności czyhające na młodych ludzi. Trudno się więc dziwić temu, że Kaplica jest nieustannie wypełniona modlącymi się – o każdej porze dnia i nocy!

Ale Max Festiwal to poznawanie Boga nie tylko poprzez modlitwę i wyciszenie.

Śpiew, muzyka, taniec (zwłaszcza ten ukochany przez wszystkich – taniec belgijski), szczere i otwarte rozmowy z innymi uczestnikami, braćmi, ojcami i siostrami zakonnymi, spowiedź połączona często z głęboką rozmową, zajęcia w grupach, interesujące konferencje tematyczne i projekcje filmowe oraz świadectwa głoszone przez ludzi, którzy doświadczyli niezwykłej działalności Boga w swoim życiu to nieodłączne elementy rekolekcji.

Dla uczestników przygotowane zostały również namioty tematyczne, które można było odwiedzać w wolnej chwili, a także uzyskać informację na prezentowane w nich tematy oraz odbyć ciekawą, pouczającą rozmowę. Stworzona namioty powołaniowe, związane z Rycerstwem Niepokalanej, harcerskie, rodzinne, medialne, związane z życiem, dorastaniem, seksualnością i uczuciami człowieka, a także poruszające sprawy uzależnień i zagrożeń wiary.

Bardzo atrakcyjnym, zupełnie nowym punktem programu w tym roku były warsztaty tematyczne – prasowe, radiowe, decoupage, arachnologiczne, genetyczne, muzyczne, fotograficzne i zakonne, na których mogliśmy rozwijać naszą wiedzę i talenty.

Również tematy kolejnych odsłon Max Festiwalu są naprawdę interesujące:

  • 2009 – „Jesteście ważniejsi niż wiele wróbli…”
  • 2010 – „Ochrzczony – Zbawiony”
  • 2011 – „Tylko miłość jest twórcza”

Na tegorocznym spotkaniu kontynuowaliśmy tematy związane z sakramentami. Szczególną uwagę zwróciliśmy na sakrament bierzmowania oraz postać Ducha Świętego. Uczestniczyliśmy w nabożeństwach z prośbą o odnowienie darów Ducha Świętego, a także wzięliśmy udział w pielgrzymce do Szymanowa, podczas której każdy z tych darów został omówiony oddzielnie. Był również dzień poświęcony św. Maksymilianowi oraz siedemdziesiątej rocznicy Jego męczeńskiej śmierci. Z tej okazji odprawiona została uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. Bp Mariusz Leszczyński.

Swoją obecnością na Festiwalu zaszczycił nas również o. dr Mirosław Bartos, prowincjał.

Z własnego doświadczenia wiem, że wspaniałej atmosfery i dobrych humorów uczestników nic nie jest w stanie popsuć. Nie przeszkadzają ani chwiejne namioty, ani deszcze, ani burze, ani nawet tegoroczna „plaga” komarów. W tym miejscu nie istnieje niezadowolenie, co jest tak cudownie inne od dzisiejszej rzeczywistości.

Całość najlepiej charakteryzuje kilka prostych słów, które doskonale oddają główną istotę Festiwalu – bliskość Boga, modlitwa, muzyka, wspólnota, młodość, radość, franciszkanizm, rozmowa i serdeczność.

Wszystkie te elementy razem tworzą naprawdę niezapomniane połączenie.

Dlatego ośmielę się już dziś zaprosić wszystkich na kolejne rekolekcyjne spotkanie w przyszłym roku.

Przyjedź i Ty i osobiście przeżyj coś niezwykłego. Doświadczysz bliskości Boga, poznasz fantastycznych ludzi, z którymi będziesz mógł porozmawiać na każdy temat otwarcie (co wcale nie będzie trudne), zawiążesz prawdziwe przyjaźnie, wyciszysz się, odpoczniesz, będziesz się dobrze bawić, pogłębisz swoją wiarę podczas ciekawych homilii i konferencji tematycznych.

Spróbuj – odkryj prawdę o sobie i poznaj innych.

Czasami młodzieży naprawdę ciężko się odnaleźć w dzisiejszych czasach. Nie pozwólmy jednak, aby to zdanie było tylko przekazywane z ust do ust jak slogan.

Zacznijmy zmieniać tą rzeczywistość od siebie.

Przyjedź i przeżyj to z nami – naprawdę warto.

Zapraszam serdecznie!

Więcej informacji na stronie: www.maxfestiwal.pl

Alicja Gorzycka

MAPA strony